Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej - CorrDay2024

Laboratorium Badań Korozyjnych Politechniki Śląskiej, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Korozyjnym organizuje wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Korozyjnej (CorrDay2024).

Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej - CorrDay2024

To już drugi rok, kiedy Laboratorium Badań Korozyjnych (https://www.polsl.pl/rch-l1/corrday2024/) - jednostka organizacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z niszczeniem wyrobów metalowych, zachęca do udziału w obchodach Dnia Świadomości Korozyjnej (https://www.facebook.com/events/792061088960155/?ref_source=SEARCH).

Ostatnio razem z pracownikami Politechniki Śląskiej przyglądaliśmy się, w jaki sposób korozja potrafi ubarwić nasze otoczenie dzięki organizacji konkursu fotograficznego "Korozja wokół nas" (https://www.polsl.pl/rch-l1/aktualnosci/57190/wyniki-i-konkursu-fotograficznego-korozja-wokol-nas/). 70 wspaniałych zdjęć stanęło w potyczce o miano tego najlepszego. Zwycięskie zdjęcie pojawiło się nawet na łamach czasopisma branżowego "Ochrona przed Korozją".

W tym roku oprócz reaktywacji konkursu fotograficznego (https://www.polsl.pl/rch-l1/konkurs-fotograficzny-2024/), Laboratorium Badań Korozyjnych zaprasza do udziału w dwóch innych konkursach, również z atrakcyjnymi nagrodami. Pierwszy z nich dotyczy nazwania mało znanej "maskotki" Wydziału Chemicznego - ceramicznego Kota znajdującego się na dachu budynku "Czerwonej Chemii" (https://www.polsl.pl/rch-l1/konkurs-kot-2024/), podczas gdy kolejny, plastyczny skierowany jest do młodzieży szkolnej (https://www.polsl.pl/rch-l1/konkurs-artystyczny-2024/). Aby wziąć udział w konkursach wystarczy odwiedzić stronę Laboratorium i wypełnić formularze elektroniczne, załączając przy tym zgłoszone prace.

Wszystkie te atrakcje mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na problem korozji, który dosłownie i w przenośni pożera istotną część naszego PKB.

W opinii pracowników Laboratorium, Światowy Dzień Świadomości Korozyjnej przypadający na 24 kwietnia, to doskonała okazja, żeby osiągnąć ten cel. Jednak konkursy to nie wszystko. Studenckie Koło Naukowe Chemików działające w Politechnice Śląskiej razem z Pracownikami Wydziału Chemicznego przygotowali dodatkowe atrakcje związane z obchodami. Zorganizowany zostanie livestream z ciekawym eksperymentami, wywiadami oraz rozwiązywaniem zadań z tematyki korozyjnej na żywo. Ponadto w dniu 24 kwietnia 2024r. na Wydziale Chemicznym PŚ odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród konkursowych, z zaproszonymi gośćmi i wykładem popularnonaukowym pt. "Czy powłoki mogą chronić w inteligentny sposób?" wygłoszonym przez Panią dr hab. inż. Małgorzatę Zubielewicz  Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ).

Co ważne, nasze Laboratorium ubiega się o akredytację w zakresie wykonywanych pomiarów i będzie jedynym akredytowanym laboratorium w Polsce pod względem elektrochemicznych badań korozyjnych (zgodnie z ISO 17025). Dzięki temu wydarzeniu chcielibyśmy również zwiększyć widoczność naszego Laboratorium i Zespołu, w tym prowadzonych przez nas badań.


 

Firmy wspierające PSK

Reklama