Propozycja udziału w realizacji projektu międzynarodowego w ramach Inicjatywy CORNET
PSK rozważa złozenie wniosku o projekt dotyczący metody doboru pigmentów i zapewnienia stabilności barwy w farbach nawierzchniowych.

Podstawowym zadaniem powłok antykorozyjnych jest ochrona powierzchni stali przed korozją, ale obiekty są oceniane również pod kątem estetyki, na którą składa się zachowanie barwy i połysku, brak kredowania, spękań, złuszczeń i innych oznak degradacji powłok. Często pod wpływem czynników atmosferycznych – promieniowania UV, wody, wahań temperatury i wilgotności – powłoki nawierzchniowe przedwcześnie tracą swoje właściwości estetyczne. Zmiana barwy często wiąże się nie tylko z wrażeniami estetycznymi. Gdy powłoka nawierzchniowa ulega degradacji, zmienia się nie tylko jej barwa, ale także grubość czy chropowatość, porowatość, a wszystko to wpływa na właściwości ochronne systemu malarskiego, w tym na jego trwałość. Przedwczesne zniszczenie systemów powłokowych powoduje wzrost strat korozyjnych – w krajach wysoko uprzemysłowionych koszty korozji wynoszą 6–8% PKB. Częste prace renowacyjne spowodowane przedwczesnym zniszczeniem powłok mają również negatywny wpływ na środowisko. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór powłoki nawierzchniowej w ochronnych systemach powłokowych, aby zapewnić długoletnią ochronę przed korozją i długotrwały estetyczny wygląd.
Głównym celem projektu jest sprawdzenie czy w wyniku badań starzeniowych powłok w cyklicznie zmiennych warunkach obejmujących zmiany temperatury, wilgotności i działanie promieniowania UV (testy PB1 i PB2 oraz P1 do P6 opisane w p. II.c w Application Form) można ustalić z dużym prawdopodobieństwem, w jaki sposób należałoby modyfikować powłoki nawierzchniowe w celu poprawy ich właściwości w warunkach atmosferycznych, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości optycznych.
Uzyskanie informacji dotyczących wyboru i optymalizacji powłok nawierzchniowych o trwałych barwach w celu uzyskania estetycznych i trwałych powłok na obiekty stalowe pozwoli na skuteczniejsze wykonywanie prac zabezpieczeń antykorozyjnych wszystkim firmom wykonawczym należącym do Stowarzyszenia, w tym małym i średnim, które stanowią większość naszych członków. Pokazanie możliwości modyfikacji farb nawierzchniowych pod kątem poprawy zachowania się powłok w warunkach atmosferycznych w czasie długoletniej eksploatacji pomalowanych obiektów zachęci firmy produkujące farby, należące również do PSK, do zainteresowania się możliwościami ich produkcji. Dla firm wykonawczych będzie to nowa możliwość doboru trwałego systemu, który będzie spełniał wymagane warunki gwarancyjne i zwiększy szanse firmy na następne kontrakty jako wiarygodnego partnera. Dla wszystkich będzie to zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Realizacja projektu jest zgodna również z działaniem Stowarzyszenia w zakresie zrównoważonego rozwoju – przyczyni się do rozpowszechniania ekologicznych rozwiązań i zapobieganie emisji dwutlenku węgla powstającego podczas prac antykorozyjnych (zmniejszenie częstotliwości remontów). Rozpowszechnianie tej wiedzy będzie możliwe na wszystkich konferencjach, seminariach, warsztatach i kursach prowadzonych przez PSK oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia. Uwzględnienie nowych, rozwiązań będzie również propagowane przy ocenie dokumentów branżowych i krajowych, w których PSK bierze udział. Jest to więc działalność w pełni zgodna z założeniami statutowymi i profilem Stowarzyszenia.
Bardzo liczymy na Państwa opinie ws. zaproponowanego projektu. Wszelkie uwagi i wnioski prosimy zgłaszać: e-mailem na adres sekretarz@psk.org.pl, lub telefonicznie, kontaktując się z Prezes PSK, Agnieszką Królikowską.